Dereli Cennetten Bir Bahçe Gibi

Türkiye’nin cennet köşeleri arasında Giresun’un yeri ayrı. Karadeniz’in yeşil kentinin gizli kalmış bir ilçesi, cennet köşesi var: Dereli…

 

İl merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Dereli, Aksu Deresi’nin yer aldığı Aksu Vadisi’nin üzerinde yer alıyor. Dereli, zengin coğrafyası, tarihsel özelliği, kültürel varlığıyla dikkat çekiyor. Yaz aylarında yaylalar yeşilin her tonunu sergilemeye başlıyor. Şelaleler gürül gürül akıyor.

Kümbet Şenlikleri

Giresun’un en önemli yaylalarının başında ilk akla Dereli sınırları içindeki Kümbet Yaylası gelir. Onlarca yaylaya adeta ağabeylik eder Kümbet… Bir diğeri de ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Bektaş Yaylası’ysa Dereli’nin turizm merkezi olarak kabul ediliyor. Bektaş Yaylası yakınlarında Bağırsak Gölü, Aygır Gölü ile Karagöl eşşiz güzelliği ile görenleri hayran bırakıyor.

Bir krater gölü olan Karagöl, aynı zamanda Aksu Deresi’nin de kaynağı. Giresun’un gençleri, ağustosun bunaltıcı sıcağında gölün buz gibi suyunda yüzmenin keyfini çıkarıyor. 3017 metrelik Karagöl Tepesi’nde manzara muhteşemdir. Yemyeşil çayırlar, ormanlık alan görüntüsüne Çamlı Gölü’yle devam edebilir, 3040 metre yükseklikteki Kırklar Tepesi’nden yine Sağrak Gölüne inerek, dağların bu buzul gölün üzerine düşen yansımasının güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.

ADIM ADIM CENNETE

 

Dereli Köyü

Dereli’de Akkaya Şelalesi bölgenin bitki aurası gibi… Kayın, kızılağaç, kestane ve ladinlerin yoğunluğu, böğürtlen, likapa gibi çalı bitkileri ile, otsu bitkilerin zenginliği, şelalenin eşsiz yaydığı tınılar cennete bir adım yaklaştırır insanı.

MADEN KÖYÜNÜN STONHENGE’LERİ

Kuzalan Şelalesi, yaylanın ikinci önemli güzelliği. Anıt ağaçlar dikkatinizden kaçmayacak, Alancık köyünün biraz ilerisinde bembeyaz travertenler dikkatinizi mutlaka çekecek. Botanik bahçesine girmişsiniz gibi, beyazla yeşilin uyumunu göreceksiniz.

Yaylada dağları aniden sis basar. Koyunlar sislerin arasında meler… Bu muhteşem doğa olayıyla büyülenirsiniz. Uçsuz bucaksız yeşillik, sisler, kuzu sesleri damarlarınıza kadar işler.

Bölgeyi iyi bilen doğa yürüyüşçüleri Kümbet-Uzundere-Koçkayası Tabiat Parkı, Kulakkaya-Ağaçbaşı Tabiat Parkı ile Yavuzkemal Beldesi’ni de rotanıza eklemenizi mutlaka önerecektir. Pırıl pırıl akan derelerin üzerinde kurulu kemer köprüler, 600 yıllık su değirmenleri, objektifinize o anı resmedeceksiniz. Yorulduğunuzda boşa akan madensularını şifa diye içer cennetin kokularını içinize çekersiniz.

HORONLA ADRENALİN YÜKSELTİN

Karagöl

Dereli, eşsiz cennet coğrafyasının daha çok kişi tarafından keşfedilmesini bekliyor. İngiltere’de ‘stonhenge’ (asılı taşlar) olarak adlandırılan yapıların bir benzerlerinin Maden köyünde olduğunu görürsünüz, Rumlardan kalma kiliseleri, Meryem Ana Manastırı’nı gezebilir, Geyikli Göl’de Çimen Peri Kızları’nın efsanelerini dinleyebilirsiniz. Osmanlı döneminde valilik yapan Halil Rıfat Paşa’nın yaptırdığı tüneli görmeden keşif mi yapılır?

Yeşil Giresun’un cennet köşesi Dereli ilçesinde her yıl haziranın son haftası ‘Kulakkaya Ağaçbaşı Şenliği’, temmuzda ‘Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali’, ‘Sağrak Göl Yayla Şenliği’, ‘Kuzugölü Yayla Şenliği’, ‘Çıkrık Kapı Şenliği’, ‘Uluslararası Dereli Bektaş Kültür ve Sanat Festivali’ gibi etkinlikler düzenleniyor. Bir yaz bu şenliklere katılarak Giresun oyun havalarına eşlik edin, horonlarla adrenalinizi yükseltin.

Yayla pazarlarında alışveriş yapın, sütün hasını için, kızarmış ekmeğinizde tereyağının lezzetini hissedin. Kümbet ile Kulakkaya yaylalarında kuzu pirzolanın, Bektaş Yaylası’nda onlarca peynirin, özellikle de Karayaka koyun peynirinin tadına bakın.

Dereli’ye geldiğinizde şunları da görmeden geçmeyin: Köknarlı Camii, Meryem Ana Manastırı, Kuşluhan Kalesi, Şahin Kalesi, Kırkharman Kilisesi, Tarihi Hacı Abdullah Duvarı.

DERELİ’de NEREDE KONAKLAMALI?

Dereli Öğretmenevi: 0454 381 21 25
Mert Alabalık Tesisleri ve Aile Pansiyonu: 0454 386 62 30
Onur Sena Otel: 0454 395 21 20
Zifin Hotel-Kulakkaya Yaylası: 0454 390 90 90
Gırıkbahçe Restaurant-Kulakkaya Yaylası: 0454 385 80 80
Kümbet Zirve Otel: 0454 386 60 80
Birun Kümbet Dağ-Koçkayası Tabiat Parkı: 0454 386 61 11

 

Yazar: Dereli Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir