Dereli İlçesi

Yeryüzünün en güzel köşesine yerleşmiş,tarihi ile,coğrafyasıyla, kültürüyle ekonomisiyle kendisinisi bütün dünyaya kabul ettirmiş, verimli topraklarıyla üç tararafı masmavi denizlerle çevrilmiş Türk milletinin son kalesi olan güzel Türkiyemize her yönü ile tanımak ve tanıtmak her Türk’ün milli görevidir. Türkiye’nin eşsiz güzelliklerine sahip olan Doğu Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu bağlantısının birleştiği noktada kurulan, Dereli İlçesini, Dereli mizi tanımak ve Derelimizi tanıtmak milli bir görevdir.

Dereli Giresun ilinin (eski adıyla Vilayeti Çepni) bir ilçesidir. Giresun ilinin güneyinde, Şebinkarahisar yolunun 32. km. sinde Aksu Vadisi üzerinde yer alır. Dereli 1926 da Nahiye ve 1 Nisan 1958 yılında olmuş bir ilçedir. Daha önceleri aynı yerde birkaç ev ve Türk ve Rum esnafın dükkânının bulunduğu Döl çukuru denen bir köy bulunmaktaydı.Dereli Merkez

Başbakanlık devlet arşivinde bu köy Yar Ali Bey isimli bir beyin tımarı olarak 1500’lü yıllarda kayıtlı olduğu ve 400 has Akça vergi ödediği görülmektedir. Rakım: 346 m – Alan: 830 km²’dir. Karadeniz İklimi görülür. Tarım ve hayvancılık en temel geçim kaynağıdır. Hisar Köyü’ndeki Meryemana Manastırı, Kuşluhan Kalesi, Akkaya Köyü’ndeki Çobankayası resimleri, Çal Köyü girişindeki Demirkapı mevkiinde yolun altından dar bir kapıdan girilen tarihi geçit ve bu alanda saray kalıntıları taş döşeli yollar ve yazılı kayalar görülebilir. Yine Kızıltaş Köyü’ndeki H. Mustafa Türbesi ve mezarı gezilebilir. Dereli ilçesinde Aksu deresi üzerine kurulmuş çok sayıda kemer köprü de ilgi çekicidir.

İlçemizde Ptt ve Ziraat Bankası Şubeleri ile bilinir bir kaç bankanın ATM’si vardır.