Dereli’de Gezilecek Yerler

Dereli’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin cennet köşeleri arasında Giresun’un yeri ayrı. Karadeniz’in yeşil kentinin gizli kalmış bir ilçesi, cennet köşesi var  Dereli…

 

Dereli Gezilecek Yerler…

  • Dereli Yaylaları

  • Dereli Buzul Gölleri

  • Mavi Göl ve Kuzalan Şelelesi

  • Yomrahisar (Maden Kalesi)

  • Kuşluhan Kalesi

  • Halil Rıfat Paşa Tüneli

  • Akkaya Şelalesi

  • Hacı Abdullah Duvarı (Çıkrıkkapı Seddi)

  • Kırkharman Kilisesi

 

İl merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Dereli, Aksu Deresi’nin yer aldığı Aksu Vadisi’nin üzerinde yer alıyor. Dereli, zengin coğrafyası, tarihsel özelliği, kültürel varlığıyla dikkat çekiyor. Yaz aylarında yaylalar yeşilin her tonunu sergilemeye başlıyor. Şelaleler gürül gürül akıyor. Tarihi mekanları gizemini halen günümüze kadar koruyor. Dereli’de gezilecek yerler konulu yazımızdaki yerleri gezdikten gezdikten sonra vay be diyeceksiniz.

Dereli Yaylaları

Kümbet Köyü (Kümbet Yaylası) Bektaş Yaylası Aymaç Yaylası 

Giresun’un en önemli yaylalarının başında ilk akla Dereli sınırları içindeki Kümbet Yaylası gelir. Aslında burası köy statüsündedir. Halk dilinde Kümbet Yaylası olarak anılır. Onlarca yaylaya adeta ağabeylik eder Kümbet… Uluslararası  Kümbet Festivalinin yapıldığı yerde Aymaç Yaylası olarak geçer. Bir diğeri de ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Bektaş Yaylası’ysa Dereli’nin turizm merkezi olarak kabul ediliyor.

Kulakkaya Yaylası, Tamdere Yaylası,  Uzundere Yaylası, Alçakbel Yaylası olarak en bilinenleri sıralayalım. Dereli Yaylalarına çıkın artık adının önemi yok her yer birbirinden güzel…Dereli Buzul Gölleri

Giresun’da 7 tane buzul gölü vardır. Bu göllerin hepside Dereli İlçesi sınırlarında bulunmaktadır. Dereli’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelir. Giresun’un en yüksek noktası olan Karagöl Dağı 3 bin 107 metrelik yüksekliği ile son dönemde doğa tutkunlarının tercih ettiği bölgelerden biri haline geldi. Tepenin hemen altında bulunan buzul gölü ise görenleri mest ediyor. Bölge halkı tarafından ‘Aygır Gölü’ olarak bilinen buzul gölünün doğu tarafında Karagöl yakınlarında bulunan Bağırsak Gölü ve doğu yamacında Sağrak Gölü de bölgenin buzul gölleri arasında yer alıyor.

Bir krater gölü olan Karagöl, aynı zamanda Aksu Deresi’nin de kaynağı. Giresun’un gençleri, ağustosun bunaltıcı sıcağında gölün buz gibi suyunda yüzmenin keyfini çıkarıyor. 3107 metrelik Karagöl Tepesi’nde manzara muhteşemdir. Yemyeşil çayırlar, ormanlık alan görüntüsüne Çamlı Köyü’yle devam edebilir, 3040 metre yükseklikteki Kırklar Tepesi’nden yine Sağrak Gölüne inerek, dağların bu buzul gölün üzerine düşen yansımasının güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.

Daha fazlası İçin tıklayınız