Giresun Salep Bitkisi

Giresunlu Çiftçiye Büyük Fırsat

Giresun’da Salep Yetiştiriciliği Giresunlu Çiftçiye Büyük Fırsat; Giresun’da ilk defa üretimi yapıldı, kilosu bin 400 TL’den satılıyor. Giresun’da sadece fındığa bağlı olan çiftçilerin ek gelir kazanabilmesi için salep bitkisi hasadı yapıldı.

Tıbbi, aromatik ve kozmetik alanlarda kullanılmasının yanı sıra dondurmanın olmazsa olmazı salep bitkisi Giresun‘da ilk defa üretimine başlandı ve ilk hasat alındı. Kurutulmuş toz halinde kilosu bin 400 TL’den satılan salebin Giresun’da fındığa ek gelir olarak üreticilerin yüzünü güldürmesi umut ediliyor.

Giresun'da Salep Yetiştiriciliği
Giresun’da Salep Yetiştiriciliği

Giresun’da Salep Yetiştiriciliği

Yaptığımız araştırmalara göre Türkiye’nin yıllık 800 ton salep ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacın 200 tonu iç piyasadan karşılanıyor, ancak bunun da yüzde 80’i doğadan kaçak yollarla elde ediliyor. Doğadan kaçak yollarla elde edilmesinin de 70 bin liraya varan ağır cezai yaptırımları bulunmaktadır. Bunun önüne geçmek için İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’nden veya ilgili üretici birliklerinden temin edilen salep yumrularıyla ekimi yapılabilir. Pazarlama sıkıntısı bulunmamaktadır, çünkü üretici birliklerinden alım garantili salep yumruları temin edilebilir. Türkiye’nin iç pazar ihtiyacını karşılaması açısından dahi ekonomik getirisi yüksek bir üründür.

Salep Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

İlkbahar aylarında salebin çiçek açmasıyla birlikte çiçeklerimizi topraktan sökerek köklerinde bulunan yumrularımızı kopartıyoruz ve çiçeklerimizi toprağa geri dikiyoruz önümüzdeki yıl tekrar çıkması için. Eğer yumrularımızı tohumluk olarak kullanacaksak kenarda bekleterek eylül, ekim aylarına kadar bekletiyoruz. Eylül, ekim ayı gibi toprağa geri dikiyoruz ve tohumluk olarak kullanabiliyoruz. Hasadını yaptığımız salebi ister yumru olarak istersek toz halinde satabiliriz.

Salep Bitkisi Kaç Para

Bu sezon salep yaş olarak kilosu 180-250 TL arasında satılırken, kurutulmuş yumrular ise 800 TL’den alıcı buluyor. Kurutulmuş toz halinde ise bin 400 TL’den satılıyor. Özellikle belirtmek istediğim bir nokta var piyasadaki mevcut hazır saleplerin içerisinde yaklaşık olarak binde bir salep oranı mevcut, kalanları ise nişastadan ibaret. Bu şartlarla Türkiye’deki mevcut salep üretimi salep ihtiyacını karşılamaktan çok çok uzaktadır. O yüzden çok uzun yıllar ekonomik getirisi çok yüksek olacak bir ürün diye düşünüyoruz. Ekim yapmak isteyen çiftçilerimize duyurulur.

Giresun’da Salep Yetiştiriciliği

Tarım alanında iş yapmak isteyenlerin değerlendirmeleri gereken bir iş olan salep yetiştiriciliği gerek verimi gerekse kazancı ile yatırımcısının yüzünü güldürmekte. Eğer siz de salep üretimi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız yazımın tamamını okumanızı tavsiye ederim.

Hoş kokusu, faydaları, vücut sıcaklığını artırması gibi özellikleri nedeniyle kış günlerinde sıklıkla tercih edilen bir içecek olan salep, dağlık alanlarda yabani olarak yetişen ve endemik bir tür olan Anadolu orkidesinin yumrularından elde ediliyor.

Salep daha çok ülkemize has bir bitki çeşididir. Ancak İran, Irak, Suriye ve bazı Avrupa ülkelerinde de yetiştirilmekte. Salep üretimi orkidelerin bazı türlerinin toprak altı yumrularından yapılır. Bu yumrular bej, krem rengi veya kahverengi tonlarında oval veya yumurta şeklinde olma