Giresun Dereli Buzul Gölleri

Giresun Dereli Buzul Gölleri

Giresun Dereli Buzul Gölleri  yedi tanedir. Bu göllerin hepside Dereli İlçesi sınırlarında bulunmaktadır. Dereli’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelir. Giresun’un en yüksek noktası olan Karagöl Dağı 3 bin 107 metrelik yüksekliği ile son dönemde doğa tutkunlarının tercih ettiği bölgelerden biri haline geldi. Tepenin hemen altında bulunan buzul gölü ise görenleri mest ediyor. Bölge halkı tarafından ‘Aygır Gölü’ olarak bilinen buzul gölünün doğu tarafında Karagöl yakınlarında bulunan Bağırsak Gölü ve doğu yamacında Sağrak Gölü de bölgenin buzul gölleri arasında yer alıyor.

Bir krater gölü olan Karagöl, aynı zamanda Aksu Deresi’nin de kaynağı. Giresun’un gençleri, ağustosun bunaltıcı sıcağında gölün buz gibi suyunda yüzmenin keyfini çıkarıyor. 3107 metrelik Karagöl Tepesi’nde manzara muhteşemdir. Yemyeşil çayırlar, ormanlık alan görüntüsüne Çamlı Köyü’yle devam edebilir, 3040 metre yükseklikteki Kırklar Tepesi’nden yine Sağrak Gölüne inerek, dağların bu buzul gölün üzerine düşen yansımasının güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.

Parkur Uzunluğu         : 15.6 km

Yürüyüş Süresi             : 5 saat

Zorluk Derecesi            : Zor

Maksimum Yükseklik : 3045

Minimum Yükseklik    : 2340

Güzergah Bilgileri      : Karagöl dağlarında toplam yedi adet buzul yalağı gölü bulunmaktadır. Dağın kuzey batısında Ordu ili sınırına yakın bir yerde bulunan Aygır gölü (Elmalı Göl) dağın en yüksek zirvesinin altında 2650 metre yüksekliktedir. Doğuya doğru gittikçe dağın en büyük gölü olan Karagöl buzul yalağı 2760 metre yüksekliğinde olup gölün Aksu köyüne doğru inen vadide Kuru Göl 2750 metre, hemen altında Bağırsak gölü 2710 metre, Karagöl’ün doğusunda Kırklar tepesinin kuzeybatı yamacında Camlı göl (Kurban Gölü) 2750 metre, Kırklar tepesinin doğu yamacında Sagrak Göl 2750 metre ve Sağrak gölün doğusunda Kazan gölü (Avlak gölü) 2670 metre yüksekliğinde bulunmaktadır.

Dereli Gezilecek Yerler

İl merkezine 32 kilometre uzaklıktaki Dereli, Aksu Deresi’nin yer aldığı Aksu Vadisi’nin üzerinde yer alıyor. Dereli, zengin coğrafyası, tarihsel özelliği, kültürel varlığıyla dikkat çekiyor. Yaz aylarında yaylalar yeşilin her tonunu sergilemeye başlıyor. Şelaleler gürül gürül akıyor. Tarihi mekanları gizemini halen günümüze kadar koruyor. Dereli’de gezilecek yerler konulu yazımızdaki yerleri gezdikten gezdikten sonra vay be diyeceksiniz.

Dereli Gezilecek Yerler Tıklayın