• Per. Eki 6th, 2022

Kümbet Yaylası Nerede Nasıl Gidilir Yol Tarifi

  • Home
  • Kümbet Yaylası Nerede Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Kümbet Yaylası Nerede Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Kümbet Yaylası Nerede Nasıl Gidilir Giresun Dereli Kümbet Yol Tarifi Harita Yol Tarifi Kümbet Yolu Nasıl Kaç Km Kaç Saat Kümbet Köyüne Nasıl Gidilir Kümbet yaylasına nasıl giderim yol tarifi kümbet yol tarifi tüm sorularınızı cevabı yazımızda….

Kümbet Yaylasına Nasıl Gidilir Kümbet Yol Tarifi

Karadeniz Sahil Yolundan Dereli Şabinkarahisar Sivas İstikametine dönmelisiniz. Giresun merkezden Trabzon yönüne giderken Giresun merkezden çıkarken tabelaları takip edin. Trabzon istikametinden geliyorsanız Giresun Merkeze girmeden Dereli Sivas İstikametine dönmelisiniz.  Dönüş yapacağınız görseller aşağıdadır.

40 km gidiyorsunuz. Dereli ilçesinden geçiyorsunuz. Aşağıdaki yere geldiğinizde kümbet tabelasını takip edin.

Kümbet Yaylası Yolu Nasıl

tamamen asfalttır. Ulaşım Rahattır. Hiç endişe etmeyin. Yakıt durumunuzu Dereli ilçesinde giderin. Deponuzda en az 100 km yapacak kadar yakıt olsun.

 

Giresun Kümbet Arası Kaç Km 60 km

Ordu Kümbet Arası Kaç Km 178

Kümbet Köyü, Giresun iline bağlı Dereli ilçesi sınırları içerisinde yer alır.

Giresun’a yaklaşık 60 km, Dereli kasabasına ise 26 km uzaklıkta olup, 1750-1950 m yükseltiler arasında kurulmuştur. Yayla, aynı adı taşıyan Kümbet köyü (1400-1600 m) sınırları içerisinde bulunmakta olup, geçici bir yerleşme olarak Uzundere köylüleri ile birlikte kullanılmaktadır. Kümbet yaylası ve çevresi; orman örtüsü, faunası, olağanüstü manzarası, yöreye özgü sivil mimari özellikleri, temiz havası ve soğuk sularıyla önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Çevresindeki geniş otlak alanları ile geleneksel yaylacılık faaliyetine de uygun oluşu, yaylanın Osmanlılar döneminden beri yöre halkı tarafından sayfiye amaçlı olarak kullanılmasına imkan hazırlamıştır. Son yıllardaki turizm konusundaki çalışmalarla giderek daha fazla rekreasyonel yaylacılığa hizmet etmenin yanı sıra hayvancılık amaçlı yaylacılık faaliyeti de önemini korumaktadır. Bu özellikler yaylanın, Doğu Karadeniz sınırları içerisinde bulunan 16 diğer yayla ile birlikte, turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi öngörülen yaylalar içerisine dahil edilmesinde önemli rol oynamıştır. Böylece Kümbet ile birlikte çevresindeki çok sayıdaki yayla, 3800 ha.lık alanı ile, doğal dokunun ve kültürel değerlerin korunması şartıyla, 20 Mayıs 1991 tarihinde turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.