Pts. Tem 22nd, 2024

Fındık Sütü Nedir Neye Faydalıdır

By Dereli Haber Kas 26, 2023 #Fındık Sütü
Fındık Sütü Nedir Neye Faydalıdır?

Fındık Sütü Nedir Neye Faydalıdır?

Sağlık için son derece faydalı olan fındık sütü içerisinde barındırdığı vitaminler ve laktoz içermemesi sebebiyle inek sütü ve diğer sütlere karşı bir alternatif oluyor.

Fındık Sütü Nedir Nasıl Yapılır?

Fındık sütü, fındığın su ile belli işlemlerden geçirilerek hazırlanması ile elde edilir. Bitkisel süt grubunda yer alan fındık sütü, özellikle veganlar, süte, süt ürünlerine ve laktoza karşı intolerensı bulunanlar tarafından tercih edilmektedir.

İşletmeci Ayhan Akten, Giresun kalite fındıktan ürettiği fındık sütünü ülke genelinde yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Badem sütü, soya sütü gibi bitkisel sütlerin yanına son yıllarda yapılan çalışmalarla fındık sütü de eklendi. Kalp dostu olan fındıktan üretilen süt, vucüdü son derece dinç tutuyor. Hem de laktoz içermemesi sebebiyle inek sütüne karşı bir alternatif oluyor.

Giresunlu İşletmeci Ayhan Akten, Böylece coğrafi tescilli Giresun kalite fındıktan ürettiği fındık sütünün sağlık için çok faydalı olduğu belirterek “Fındık sütü hakikaten insan vücudu için son derece yararlıdır. İçerisinde laktoz barındırmıyor. B1, B2 ve B6 vitamini bulunuyor ve çok iyi bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla insan vücudunu son derece dinç tutuyor ve ferahlatıyor. Sinir sisteminden sindirim sistemine kadar birçok etkileri var. Fındık aynı zamanda kalp dostudur ve kalp damarlarını açan bir üründür. Dolayısıyla bizde bu çalışmayı yaparak fındık sütünü değişik bir tatla insalarımızın beğenisine sunduk” dedi.

Fındık Sütü Nedir?

İnek Sütüne Rakip

İşletmeci Akten, fındıktan ürettiği bir çok ürünle beraber fındık sütünü de ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediğini belirtti. Amacımız fındıktan katma değerli ürünler üretmek. Hem Giresun kalite fındığı ön plana çıkartmak hem de ülkemiz adına önemli bir ihracat kalemini oluşturmak. Fındık ne kadar değer kazanır. Ne kadar katma değerli ürünler çıkarsa o kadar gelir demek olacağı için bunu önemsiyoruz ve yeni ürünler yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Kilo Vermek İsteyenlere Uygun

Fındık sütünün veganlar ve kilo vermek isteyenler için harika bir ürün olduğunu belirten Akten “Fındık sütünü, inek sütüne ve diğer sütlere alternatif olarak sunuyoruz. Bu sebeple fındık sütünü tamamen doğal olarak ürettik. Herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Ayrıca diyet yapanlar için uygun bir üründür” ifadelerini kullandı.

Fındık Sütünün Faydaları Nelerdir?

  1. Antioksidan özelliklere sahiptir. Yüksek miktarda E vitamini içerir.
  2. Fındık sütü kemiklere faydalıdır. Kalsiyum içeriği yüksek bir yemiş türüdür.
  3. Kolesterolü düşürür.
  4. Kalp sağlığına iyi gelir. Kalp krizi gibi problemlerin riskini düşürmeye yardımcı olur.
  5. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. İltihabı azaltmaya yardımcı olur.
  6. Menopoz sürecinde yaşanan semptomların azalmasına yardımcı olur.
  7. Sinir sistemini iyileştirir.
  8. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  9. Fındık sütü tüketmek kabızlığa iyi gelir.
  10. Fındık sütü kilo vermeye yardımcı olamak.

About Author

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir