Çar. Nis 10th, 2024
img-3Aymaç Tabiat Parkı

Aymaç Tabiat Parkı Nerede Nasıl Gidilir?

Aymaç Tabiat Parkı Nerede Nasıl Gidilir? Giresun’daki Aymaç Tabiat Parkı, Türkiye’nin 222. tabiat parkı olarak ilan edildi. Bu nedenle Dereli gezilecek yerler arasında önemli bir yer teşkil eder.

Giresun’da bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Giresun Valiliğini ziyaretinde sürpriz yaptı. Türkiye’nin 222. tabiat parkının Aymaç Tabiat Parkı olduğunu ilan etti. Daha sonra valilikte basın mensuplarına şehre yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, Giresunlulara bir sürpriz yaparak; Dereli ilçesi sınırlarında yer alan ve estetik ve peyzaj değeri açısından önemli bir yer olan Aymaç Tabiat Parkı’nın koruma altına alındığını açıkladı.

“Giresun’un tabii değerlerine her zaman sahip çıkacağız”

Böylece Giresun’da çok değerli bir coğrafyanın olduğunu söyleyen Eroğlu. “Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız 403 dekarlık bu alanı tabiat parkı ilan ederek koruma altına aldı. Giresun’un tabii değerlerine her zaman sahip çıkacağız” dedi.

Daha sonra Bakan Eroğlu’nun imzasıyla tabiat parkı ilan edilen alan ve çevresinde kültürel etkinlikler, tabiat yürüyüşü, foto safari ve kampçılık gibi faaliyetler yapılıyor.

Nerede Nasıl Gidilir?

Giresun il merkezinden Dereli ilçesine gelecek oradan Kümbet Yaylası Köyüne geleceksiniz. Kümbet Köyü merkezine girer girmez tam sağ yaparak yukarı doğru çıkacaksınız. Girdiğiniz bu asfalt yolu bırakmayın 10 dakika sonra Aymaçta olacaksınız.

Bu sebeple Aymaç Tabiat Parkı üstün görsel peyzaj değerlerine sahip olup insanın psikolojik yapısına ve zevklerine hitap eden emsalsiz, üstün, bakir ve tabii manzara özelliklerini barındırmaktadır. Bu nedenle doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, yayla ziyaretleri yapılmaktadır. Burası Uluslararası Kümbet yayla şenliğinin yapıldığı alandır. Böylece ziyaretçilerin talepleri de göz önüne alındığında konaklama ve aktivite sayısının artırılması gerekmektedir.

img-4

About Author

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir