• Sal. Tem 5th, 2022
  Eynesil-Sirali-Evler
  0 0
  Okuma Zamanı:1 Dakika, 29 Saniye

  Bu Köyü Görenler Şaşkına Dönüyor

  Bu Köyü Görenler Şaşkına Dönüyor gerçekten de öyle. Giresun Eynesil ilçesine bağlı Kösemen köyünde düz arazi olmayınca evler bir tepenin üzerine sıralı halde inşa edilirken, sosyal medyadan buranın fotoğraflarını görenler Antalya’dan bile gezmeye geliyorlar.

  Karadeniz Bölgesi’nde dik ve engebeli arazilerde ev yapımın zorluğu yaşanıyor. Hal böyle olunca Giresun’un Eynesil ilçesine bağlı 50 haneli Kösemen köyünde bu durum ilginç bir hal almış durumda. Evler bir tepenin yamacına sıralı halde inşa edildi. Ev yapına en uygun yere sıralı şekilde yapılan evler farklı bir görüntü ortaya çıkarıyor.

   

  Yeşil doğanın içinde ardı ardına sıralı olan evler dikkat çekerken, köyü ziyaret eden vatandaşlar da çektikleri fotoğrafları sosyal medyadan paylaşıyor. Sıralı evleriyle sosyal medyada beğeni gören köy, ilgi çekiyor.

  “Köyümüzde dağınık ve çarpık yapılaşma yok”

  Kösemen köyünün 31 yıldır muhtarlık yapan Şenol Sarıal, coğrafi şartlar nedeniyle yamaç araziye yıllardır ev yapılamadığını belirterek, “Aslında bu köyümüzdeki evler Karadeniz coğrafyasının bize olumlu yönlerini de gösteriyor. Köyümüzde dağınık ve çarpık yapılaşma yok. Binalar yapılıyor ama hepsi de ardı ardına devam ediyor.

   

  “Görenleri hayran bırakıyor”

  Muhtarlığım boyunca da asırlık ev yapma geleneği hiç bozulmadı. İnatlaşma yok, ev yapmak isteyen tepe noktasında ardı ardına olan evlerin yanlarına yapıyor. Bundan sonraki nesilde artık bu geleneği sürdürecek. Coğrafi şartlar nedeniyle yamaç yerlere ev yapmıyoruz. Köyümüzün etrafı da yeşillik. Yeşilliğin ortasında ardı ardına sıralı evlerimiz görenleri hayran bırakıyor” dedi.

   

  “Antalya’dan bile gezmeye gelenler var”

  Yaz mevsimini köyde geçiren Emine Sarıal ise, “Yamaçlarda heyelan riski olduğu için hiç buralara ev yapılmamış. Dedelerimizden kalan daha önceden yapılmış olan evlerin yanında ardı ardına evler yapıldı. Zamanında heyelan olabilir diye yamaçta kimse ev yapmamış, bu gelenek halen sürüyor. Ben kış döneminde Antalya’da yaşıyorum. Buranın fotoğraflarını görenler Antalya’dan bile burayı gezmeye geliyorlar. Yollarımızda güzel, köyümüzü seviyoruz” diye konuştu.

  Happy
  Happy
  0 %
  Sad
  Sad
  0 %
  Excited
  Excited
  0 %
  Sleepy
  Sleepy
  0 %
  Angry
  Angry
  0 %
  Surprise
  Surprise
  0 %

  Average Rating

  5 Star
  0%
  4 Star
  0%
  3 Star
  0%
  2 Star
  0%
  1 Star
  0%

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.