Per. Nis 4th, 2024
Giresun-Gölyani-YaylasıGiresun-Gölyani-Yaylası

Giresun Gölyanı Yaylasına Nasıl Gidilir

 

Giresun Gölyanı Yaylası Nerededir Yağlıdere Gölyanı Yaylası Kaç Km Giresun Yağlıdere Gölyanı Yaylası Kaç saat Gölyanı Yaylası Nerede

Gölyanı Yaylasına Nasıl Gidilir anlatalım Giresun İl merkezine 90 km Yağlıdere ilçesine, 48 km mesafededir. Karadeniz sahil yolundan Espiye ilçesinden Giresun Merkez tarafından Yağlıdere istikametine dönüş yapılarak 13 km gidilerek Yağlıdere ilçe merkezine varıyoruz.

Yağlıdere ilçesine, ardından Derindere köyüne kadar yaklaşık 45 kilometre yol gitmeleri gerekmektedir. Gezintileriniz esnasında yörenin muhteşem manzarası eşliğinde Yeşilpınar köyünün merkezinden direk olarak yaylanın en tepe noktası olan At tepesine varabilirsiniz.

Göl Yanı Yaylası

Küçük bir göl, alabildiğine yeşil ve tertemiz hava… Aradığı şey şehrin stresinden uzakta huzur bulmaksa Göl Yanı Yaylası tüm güzelliği ile seni bekliyor. Giresun yaylaları arasında vazgeçilmezlerden olan Göl Yanı Yaylası, merkeze yaklaşık 40 km uzaklıktaki Yağlıdere ilçesinde bulunuyor. Son yıllarda popülerliği artan yayla, yaz aylarında bir hayli kalabalık oluyor. Sakin bir ziyaret olsun dersen, yaylanın en güzel zamanlarının bahar ayları olduğunu unutma!

1950 yılına kadar daha büyük, şeffaf ve açık bir göl olan Gölyanı Gölü  köylülerin hayvanlarının kaybolması sonucu bilinçsizce kapatılmaya çalıştığı için bugünkü halini almış. “Burası tamamen doğal bir göl. 1950 yıllarında vatandaşlarımız buraya yerleştiği zamanda bu göl daha açık şeffafmış fakat vatandaşlar bu gölü hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için kullanırken birkaç tane hayvanları kaybolmuş ve o zamanda vatandaşlar bu gölü bilinçsiz olarak can ve mal kaybını önlemek için bir takım tedbirlerle gölü doldurmuşlar. Daha sonradan bunun tamamen bir doğa harikası olduğunu fark edildiğinde bu önlenmiş ama yeteri kadarda temiz tutulamamış.

Gölyanı Yaylası Nerededir Yağlıdere Gölyanı Yaylası Kaç Km Giresun Yağlıdere Gölyanı Yaylası Kaç saat Gölyanı Yaylası Nerede Gölyanı Yaylası Nerededir Yağlıdere Gölyanı Yaylası Kaç Km Giresun Yağlıdere Gölyanı Yaylası Kaç saat Gölyanı Yaylası Nerede

About Author

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir