Paz. Tem 21st, 2024

Giresun Pamukkalesi nerede?

İlk Soruya Cevap

Konum olarak bu doğal yapıların önemli turizm merkezlerinden yaylaların yol güzergahında yer alıyor.  “Aksu ve Göksu Derelerinin birleştiği nokta çok önemli turizm merkezlerinden Kümbet ve Kulakkaya Yaylalarının tam arasında bir noktada yer alıyor. Hem Kümbet hem Kulakkaya hem de Bektaş Yaylalarına gelen ziyaretçilerin Giresun’un bu nadir güzelliklerini barındıran noktalarından da tam merkezinde Dereli Göksu Travertenleri bulunmaktadır.

Giresun merkezden Dereli Şebinkarahisar Sivas istikametine döneceksiniz. Yaklaşık 1 saat 46 km gideceksiniz. Yavuzkemal Şebinkarahisar yol ayrımının olduğu noktadadır. Google haritalara göksu pınarlar Giresun yazın konuma göre gidin.

Eğer Şabinkarahisar Sivas tarafından gelecekseniz. Ayni nokta Yavuzkemal – Dereli Giresun yol ayrımından Yavuzkemal’e sapacaksanız.

DETAYLI RESİMLİ ANLATIM İÇİN TIKLAYIN 

Youtube

Dereli Göksu Travertenleri aslında doğaldır. Önceleri aynı şekilde topraktan çıkan sodalı suyun  çıktığı yerdeki doğal büyük bir kayayı beyazlatmasını yöre halkı biliyordu. Sonra bölgenin siyasetçilerinin girişimleri Kültür Bakanlığı DOKAP gibi kurumlar tarafından daha turistlik ve gezip görülebilir olması adına ilgili kayanın üzerine yapay 55 adet havuz yapılarak şimdiki halini almıştır. Aşağıdaki resim Göksu Travertenlerinin doğal görüntüsüdür.

 

Giresun’da, mineralli suların oluşturduğu Kuzalan travertenleri ile yeni bir projeyle geliştirilmesi planlanan Göksu travertenlerinin, turizm değeri artırılacak. Dereli ilçesinde yer alan ve bölgede vatandaşlar tarafından “beyaz taş” olarak adlandırılan travertenlerin turizmde marka haline gelmesi hedefleniyor. Tabiat parkına yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Göksu travertenleri de ilgi çekiyor. Buradaki travertenlerin turizme kazandırılması amacıyla Giresun İl Özel İdaresince “Göksu Travertenleri Projesi” hazırlandı.

About Author

Benzer Haberler

One thought on “Giresun Pamukkalesi Nerede?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir