Paşaca Şelalesi Nerededir Nasıl Gidilir?

Giresun’un Görele ilçesindeki Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri olarak gösterilen Paşaca Şelalesi tabiat parkı olarak ilan edildi.

Giresun’un Görele ilçesindeki Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri olarak gösterilen Paşaca Şelalesi tabiat parkı olarak ilan edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk “Görele ilçemiz Beşirli, Şenlik ve Köprübaşı köyleri sınırları içinde 199 hektarlık sahada yer alan, serbest düşüş yönü ile Türkiye’nin en uzun şelalelerinden olan Paşaca Şelalesi, Tarım ve Orman Bakanlığımız nezdinde yaptığımız girişimler neticesinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Bu önemli projenin ilimize kazandırılması için verdikleri desteklerden dolayı başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli Bey’e ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekibine teşekkür ediyorum. Bölgemizde ve ülkemizde doğa severlerin yeni uğrak merkezi olacak olan ‘Paşaca Tabiat Parkı’ ilimize hayırlı olsun” dedi.

 

Paşaca Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Paşaca Şelalesine  Giresun İli, Görele İlçesine bağlı Çavuşlu Beldesi Zıva vadisi üzerinden gidilebilmektedir. Çavuşlu Beldesi D-010 Karadeniz Sahil Transit geçişi, Samsun/Hopa Uluslararası Otoyolunun 263 km’sinde yer almaktadır. Öncelikle Karadeniz Sahil beldesi olan Görele İlçesine bağlı Çavuşlu Beldesine gelmeniz gerekmektedir. Çavuşlu Ordu/Giresun Havaalanına 100 km., Trabzon Havaalanına 66 km. uzaklıkta yer alır. Çavuşlu ya ulaşıldıktan sonra Beldenin doğu yakasında bulunan, Sis Dağından doğan ve güney istikametinden Karadeniz’e akan Yalakoda Deresi takip edilerek 8 km. sonra Belde sınırlarının tam bitimi olan Bahşiş Mahallesi, Eynesil ilçesi Kemerli Köyü ve Adaköy Köyü sapağından Eski Kırıklı Beldesi yönüne (sağa) devam edilmelidir. Buradan sonra betonarme bir köprüden geçilerek tahmini elli metre sonra Yeşildere, Hamzalı, Beşirli köy yollarının olduğu (sola) devam edilmelidir. Bu yol sürekli takip edilerek Yeşildere Köyüne ulaşılır. Eski adı (Dağhamza) olan bu köy bu vadinin son köyüdür. Şelaleye artık çok yakınsınız ama son yapmanız gereken, Yeşildere Köyü girişinde sağınızda kalacak şekilde dere içi yolu takip edilerek 1 km. kadar gittikten sonra Beşirli Köyüne giden yolun sağına düşen çıkıştan çıkılır ve yaklaşık 3 km. kadar toprak yol takip edilir.
Keskin bir viraj dönüleceği esnada zaten şelaleyi de uzakta göreceksiniz. Bu alanda aracınızdan inip artık doğa ile kaynaşmanın vakti gelmiştir. Araçtan indikten sonra solunuzda kalan Paşaca Şelalesine ham toprak patika takip edilerek takriben 750 mt. yürüyerek şelaleye varılır. Bu patika sizi şelalenin altına kadar götürecektir. Bu parkur esnasında küçük bir dereyi de ahşap sal köprüden geçmenin keyfine varacak ve özellikle Nisan aylarında moravu ve sarıavu çiçeklerinin kokusundan mest olurken, yer çileğinin de doyasıya tadına varacaksınız.
Paşaca Şelalesi Nerededir Nasıl Gidilir