• Per. Ağu 18th, 2022
Semen Kilisesi
0 0
Okuma Zamanı:1 Dakika, 14 Saniye

Semen Kilisesi Giresun

 

Semen Kilisesi Giresun Bulancak Aydındere Beldesi Semen Obası’nda bulunan semen kilisesi şimdilerde camii olarak kullanılıyor.

Semen Kilisesinin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte miladi takvime göre 1700’lü yıllarda Rumlar tarafından yapılmış  1920’li yıllarda camiye dönüştürülmüştür.

Semen Kilisesi Nerede Nasıl Gidilir

Semen Yaylası  Ordu ve Giresunluların ortak yayla kasabasıdır.
Çambaşı Yaylamızdan 8–10 km. ilerde, Giresun topraklarında bulunan Semen obası 1900-1920 arası yaklaşık 5 bin Rum vatandaşımızın yaşadığı bir kasaba idi. 1915-1920 arası bölgede yaşayan Rumların bir kısmı Halep’e, bir kısmı da Yunanistan’a göç etti. Rum Ortadoks Kilisesi Semen Yaylası’ndaki kilise tüm tahribatlara rağmen hala ayakta kalmayı başarmış.

Semen Kilisesi Giresun Gezilecek Yerler Arasında Diyebileceğimiz Bir Yer

Ordu ve Giresun’un il sınırda bulunan Semen Kilisesi, yaz aylarında bölgedeki yaylacılar tarafından cami olarak kullanılıyor. Semen Yaylasında bir yamaçta etrafı evlerle çevrili olan kilise, oba sakinleri tarafından hem korunuyor hem de tanıtılıyor. Semen Kilisesini her iki ilin ortak değeri olarak turizme kazandırılmasının doğru bir adım olacağını kesindir. Kilisenin güçlü yapısıyla yıllara meydan okuyarak ayakta durduğunu ziyaret edenler tarafından söylenmekle beraber, “Ordu ve Giresunlu yaylacıların ortak kullandığı yaylada bulunan kilise ortak atılacak doğru adımlarla çok kolay turizme kazandırabilir.

Semen Kilisesi
Semen Kilisesi

 

Semen Kilisesi her iki il için de çok büyük kültürel bir değer. Büyük bölümü sağlam, ayakta duruyor. Aslına uygun restore edilerek çok rahat turizme kazandırılabilir. Yayla turizmine farklı bir renk katacağı aşikardır. Giresun Gezilecek Yerler arasında diyebileceğimiz bir yer olarak söyleyebiliriz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.