Pts. Tem 22nd, 2024
Yeni Dereli Yeni Doğankent

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “Yeni bir Dereli’nin inşa çalışmasını başlattık”

Bakan Murat Kurum “Bu güzergahta bulunan ve derenin üst kotunun altında kalan, yani taşma kotunun altında kalan tüm binaları kaldıracağız” – “Bir yıl içerisinde tamamlayıp tüm Türkiye’ye örnek olacak bir dönüşüm projesini inşallah gerçekleştireceğiz”

Bakan Kurum, 22 Ağustos’ta yaşanan selin ardından Giresun’da yaptığı ziyaret ve incelemeleri kapsamında Dereli’ye geldi.

İlçe merkezinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Kurum, iyileştirme çalışmalarında görev alan personelle sohbet etti. Kurum, görüştüğü esnaf ve vatandaşlara da yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İncelemelerinin ardından Dereli Belediyesine geçen Kurum’un başkanlığında koordinasyon toplantısı düzenlendi. Dereli için yapılacak çalışmaların ele alındığı toplantıya, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile İlçe Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Bakan Kurum, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, selden etkilenen Dereli’yi eski haline getirebilmek için 8 gün içerisinde yoğun uğraş verdiklerini söyledi.

Altyapıdan üstyapıya kadar gereken her türlü adımı attıklarını dile getiren Kurum, vatandaşın artık eski düzenine devam edebilecek hale geldiğini anlattı.

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada köklü çözümler adına, Sayın Cumhurbaşkanımız dün de buraya geldiğinde kendisi de bizzat gördü, şahit oldu. ‘Dereli’miz için, Giresun’umuz için en güzeli neyse bunu yapalım.’ talimatı verdiler. Bu çerçevede dere kotunun altında kalan tüm iş yerlerini, konutları kaldırarak, yeni bir Dereli’nin inşa çalışmasını başlatmış olduk. Bu güzergahta bulunan ve derenin üst kotunun altında kalan, yani taşma kotunun altında kalan tüm binaları kaldıracağız ve bunları olması gerektiği şekliyle, dere taşkın kotunun üstünden bir subasman seviyesi verecek şekliyle inşa çalışmalarını bugün itibarıyla başlattık.”

– “Türkiye’ye örnek olacak bir dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz”

Akşam üzeri esnafla görüşüp onları bilgilendireceklerini ifade eden Kurum, “Onlara bu süreçte de geçici iş yerleri yapımı noktasında konteynerden iş yerleri yapacağız. Bu süreçte de yine ticaretlerine devam edebilecekler. Akabinde en geç 1 yıl içerisinde tamamlamak üzere kalıcı ticarethanelerimizi, dükkanlarımızı, konutlarımızın inşaatını, yine yapılması gereken okullarımız var, emniyetimiz, kaymakamlığımız var, tüm bu inşa çalışmalarını 1 yıl içerisinde tamamlayıp tüm Türkiye’ye örnek olacak bir dönüşüm projesini inşallah gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Bu anlamda ilgili tüm bakanlıkların seferber olduğunu vurgulayan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir seferberlik ruhu içerisinde milletimizle birlikte, onların desteğiyle… Yani burada evi yıkılan vatandaşımızı üzmeden, kırmadan ki ‘Allah razı olsun.’ diyorlar, ‘Devletimiz var olsun.’ diyorlar. Bu anlayışla inşallah bu projemizi gerçekleştireceğiz. İstiyoruz ki dere yataklarına yakın ilçelerimizde, köylerimizde örnek yerleşimler olsun. Bu yerleşimleri de yaptığımız tespitler çerçevesinde inşallah tüm Türkiye genelinde, bilhassa Doğu Karadeniz Bölgesi’nde inşa edeceğiz. Bu çalışmaları da tüm belediyelerimizle birlikte inşallah yürütüyor olacağız.”

Bu arada, ilçe merkezinde hasar gören cadde ve sokaklarda iyileştirme çalışmaları sürüyor.

Başkan Erdoğan Giresun’da açıkladı: İşte yeni inşa edilecek Dereli ve Doğankent!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere geldiği selden zarar gören Giresun’da vatandaşlara hitap etti. Büyük bir sel felaketinden sonra bölgede olduklarını belirten Erdoğan, bütün temenni ve arzularının Giresun’un ilçelerini tekrar aslına dönüştürmenin gayreti olduğuna değinerek Giresunlulara yeni inşa edilecek Dereli ve Doğankent’in müjdesini verdi…

Başkan Erdoğan konuşmasında “Giresun’un Dereli’yi yeniden inşa edeceğiz. Yıkımsa yıkım, inşa ise inşa, ihya ise ihya yapacağız” açıklamasını yapması Giresun halkı tarafından heyecanla karşılandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projeyle ilgili “Doğankent’te hayata geçireceğimiz yeni kent merkezi projesi ile 55 konut ve 90 ticari ünite inşa edeceğiz” açıklaması yaptı.

 

About Author

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir