Paz. Tem 21st, 2024

Çaldağ Deniz Feneri Nerede Nasıl Gidilir?

Çaldağ Deniz FeneriÇaldağ Deniz Feneri

Çaldağ Deniz Feneri Nerede Nasıl Gidilir?

Çaldağ Deniz Feneri Nerede Nasıl Gidilir? Giresun’da, denizden 40 kilometre uzaklıkta, 2 bin rakımlı Çaldağ Tepesi’ndeki. dünyada ‘denize en uzak olma’ özelliğiyle UNESCO’nun ‘Dünya Somut Olmayan Kültürel Listesi’ ve ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na aday deniz feneri. yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. İşte denize 40 kilometre uzaklıktaki deniz fenerinin sırrı.

Çaldağ Deniz Feneri

Giresun’un 2 bin rakımlı Çaldağ Tepesi’nde bulmaktadır. 5 asır önce yöre halkının, bölgeye yerleşen atalarının tepelere doğru yükselen sisi deniz sanıp, yaptıkları kayıkla denize açılmaya çalıştıkları rivayet ediliyor.

2020 yılında restore edildi

Bölgede dilden dile dolaşan efsane üzerine. 2018 yılında önce taş kullanılarak, tepeye 9 metre yüksekliğinde deniz feneri inşa edildi. Bölgedeki bazı obalarca Tuz Ekim Festivali alanı da olan bölgede yaptırılan anıt deniz feneri, 2020’de restore edildi.

Halen yoğun sis alan Çaldağ tepesinde yöre halkının asırlar önce bölgeye yerleşen atalarının tepelere doğru yükselen sisin deniz sanmaları. Sonra yaptıkları kayıkla deniz açılmaya çalıştıkları efsanesi de yaşatılmaya çalışılıyor.

Çaldağ Deniz Feneri
Çaldağ Deniz Feneri

Bölgede efsaneleşen, denizden 40 kilometre uzaklıkta olan dünyanın ‘denize en uzak olma’ özelliğiyle sahiptir. UNESCO’nun ‘Dünya Somut Olmayan Kültürel Listesi’ne alınması için müracaatta bulunulan deniz feneri için bu kez de ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuruldu.

Efsaneye göre; köylüler 500 yıl önce bölgede yaşanan tuz sıkıntısını gidermek tuz ekimi yaparlar. Bir türlü başarılı olamayınca şehre inmeye karar verirler. Şehre inmek için de tepelere doğru yükselen sisi deniz sanarlar. Yaptıkları kayıkla bu sisin içerisine doğru dalar giderle ve hepsi perişan olur.

Çaldağ Deniz Fenerine Nasıl Gidilir?

Giresun Merkezden Gemiler Çekeğinden Sahil Yolundan ayrılıp Kayadibi’ne dönüyoruz. Yaklaşık 40km 1 saat 20 dakikalık bir yolculuk yapıyoruz. Çoğunluğu asfalt olan yolun zirveye yaklaştıkça bozulduğunu belirtmek isterim. Ancak araç gelip gitmektedir.

About Author

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir