• Sal. Tem 5th, 2022

  Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl Resimleri

  0 0
  Okuma Zamanı:1 Dakika, 11 Saniye

  Dereli’nin el değmemiş doğal güzelliklerinden olan Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl resimleri…

  Kuzalan Şelalesi Resimleri

   

  Dereli ilçesindeki Kuzalan Tabiat Parkı, taşıdığı kültürel ve doğal kaynak değerleri yönünden, 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Giresun iline 45 kilometre, Dereli ilçesine 13 kilometre mesafedeki bu tabiat parkı, Alancık köyünün, Kuzalan mahallesinde bulunur. Alanın en yüksek noktaları arasında, 1800 metre yüksekliğindeki Dikoluk Pınarı ve aynı yükseklikteki Marazlı Tepesi sayılabilir.

  Türkiye’deki 200’ü askın tabiat parkından biri olan, 482 hektarlık bir alana yayılan bu tabiat parkının en önemli özelliği ise Pamukkale’yi anımsatan travertenlerdir. Halkın beyaz taş olarak adlandırdığı travertenler pek fazla bilinmese de, hem park alanında hem de çevresinde birçok farklı yapıdaki traverten oluşumuna rastlamak mümkündür.

  Şebinkarahisar-Giresun yolunun hemen kenarında “Mavi Göl” diye adlandırılan bir bölge de bulunmaktadır. Aksu-Göksu çaylarının birleştiği yerden batıya doğru uzanan Göksu deresi Karadeniz bölgesinin tek sodalı deresidir. Karların eridiği mayıs sonundan itibaren yeşilden maviye Temmuz ayının ilk haftasından sonra ise tamamen turkuaz olan bir deredir Göksu deresi. Aksu çayı ile birleştiği noktadan batıya doğru çanak şeklinde en büyüğü 30 m çapında 5 adet göl oluşturur.

  Kuzalan Tabiat Parkı ve Mavi Göl’ü yılda 200.000 kişi ziyaret etmektedir.

  Mavi Göl Resimleri

  Mavi Göle Nasıl Gidilir Tıkla

  Happy
  Happy
  0 %
  Sad
  Sad
  0 %
  Excited
  Excited
  0 %
  Sleepy
  Sleepy
  0 %
  Angry
  Angry
  0 %
  Surprise
  Surprise
  0 %

  Average Rating

  5 Star
  0%
  4 Star
  0%
  3 Star
  0%
  2 Star
  0%
  1 Star
  0%

  One thought on “Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl Resimleri

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.