Paz. Tem 21st, 2024

Dereli Bitiyor mu Yeniden mi Doğuyor

Sanayisi yok, tarım sadece fındık hayvancılık kendine yetecek kadar bile değil elde tek turizm var ama oda Dereli’yi kalkındırmıyor. Şimdi bir de sel vurdu. Yerle yeksan oldu Derelim. Tekrar ayağa kalkacak mı yoksa yok olup gidecek mi?

Dereli-sel-Felaketi

 

Derelim 22 Ağustos gecesi tekrarını belki bir daha yaşayamayacağımız bir felaket yaşadı. O oldu bu oldu gibi yersiz konulara girmeyeceğim. Önemli olan gerisi değil ilerisi…

 

Şimdi ne olacak…

Selden sonra devlet 4 koldan sel felaketinin izlerini silmek için çalıştı ve çalışıyor. Öğrendiğimiz kadarı ile merkezde tüm binalar yıkılıp Yeni Dereli inşa edilecek. Şimdi inşa edilecek olan Yeni Dereli nasıl olacak göreceğiz. Elbette görüntü olarak güvenlik olarak çok güzel olacak. Aksini düşünen yoktur muhakkak.

Dereli’yi Bekleyen Büyük Tehlike

Öteden beri Dereli nüfusunu korumak için günü kurtaran çalışmalar yapıldı. Şimdi bu selden dolayı bütün evler yıkılıyor. Vatandaş önce yeni konutları yapın bizler yeni konutlara taşınalım sonra eskileri yıkarsınız demesine rağmen devlet önce yıkalım tekrar bir sel olursa altından kalkamayacağımız sonuçları olur dedi. Belkide haklı bakın daha bugün Ordu’da sel altında kaldı.

Dereli Yıkılacak Binalar

Geçen hafta sonu Dereli’yi gezdim. Yaralar sarıldı filan deniliyor ya! kısmen diyelim. Dereli’nin hali içler acısı. Her taraf toz, toprak, çamur. Bir tarafta yıkım işlemleri, bir tarafta alt yapı çalışmaları, bazı binaların altından hala vidanjörle su çekiliyor. Bazısı selde kirlenen mallarını temizliyor, bazısı dükkanını açma derdinde, bazısı taşınıyor, bazısı çaresiz ne yapacağım diye düşünüyor.

Evi yıkılan Dereli’de ev olmadığından Giresun’a taşınıyor. Artık Dereli’de yaşamayı düşünmüyorum diyen çok. Dereli belde olur köy olur diyen bile var. İnsan üzülüyor. Dereli’de devlet memuru olarak çalışanlar bile Giresun’da ikamet ediyor. Bundan sonra ne olacak insan düşünüyor.

Devlet imarı projeyi yaptı hayata geçirdi. 200 konut yaptı bu 200 konutun 100 boş kalırsa işte o zaman Dereli bitmiş demektir.

Dereli Yeniden Nasıl Doğar

Devlet imar kısmını bir yılda tamamlarım Türkiye’ye örnek proje vs vs lansmanlar yaptı. Kim ne derse desin bu adamlar yaparım diyorsa yapar. Ama Dereli’den gidenler geri gelir mi? Dereli Belediye Başkanı K. Zeki Şenlikoğlu bile her şey düzeliyor ama insanımızın psikolojisi çok bozuk derken işte bunu kastediyor. Zeki başkan burası atamızın dedemizin toprağı diyor ama gidenler geri gelecek mi?

Dereli’ye mutlaka sanayi kurulması gerekmektedir. Devlet yerleşim imarını yaptıktan sonra, çevre düzenlemelerini alt yapı üst yapı, dere ıslahı, yeni konutlar yeni dükkanlar her yer mis bal dök yala bitirsin. Nüfus geri gelmezse hiç bir işe yaramaz. Giden nüfusun geri gelmesi hatta çok önceleri gidip gelmek isteyecekler olmasını sağlamalılar. Buda ekonomiye bakar.

Dereli’ye en az 5-10 arası 40-50 şer kişinin çalışabileceği sanayi tesisleri kurulmalı. düşünseniz ya 500 kişinin fabrikalarda çalıştığını… Başka çaresi yok. ne olacak göreceğiz. Ya herru Ya merru…

About Author

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir